Oktoberfest: truputis istorijos, tradicijų ir maisto

Oktoberfest: truputis istorijos, tradicijų ir maisto

Tik ką praūžė Oktoberfest - tradicinis Miuncheno alaus festivalis. Tai šventė kasmet pritraukianti vidutiniškai 6mln. žmonių... Kuo ji tokia ypatinga? Pats metas truputį pasidomėt! Pasirodo, Oktoberfest prasidėjo visai ne kaip alaus šventė, o princo Liudviko vestuvės... 1810m. sutuoktuvių proga savo miestelėnams jis nusprendė surengti didžiulę šventę su daug alaus ir vaišių, pramogai - žirgų lenktynėmis. Miestelėnams mintis taip patiko, kad šią šventę jie pradėjo kelti kasmet. Žinoma, nemokamų gėrimų ir vaišių jau nebebuvo, tačiau nuolat vykdavo mugės bei kitokios linksmybės. Šiais metais Oktoberfest vyksta 180-ąjį kartą. Klausiate, kodėl ne 203? Viskas dėl epidemijų ir karų. Dėl jų festivalį kartais tekdavo praleisti. Tikriausiai dar vienas klausimas, kylantis ne vienam skaitytojui, kodėl Oktoberfest (angl. - spalio šventė) vyksta visai ne spalį, o rugsėjo gale. Protingi žmonės pagalvojo, kad šaltą alų daug maloniau gerti, kai laukia dar šiltą, o ne spalio vidurį, kada orai nelinkę lepinti. Sprendimas veikiausiai buvo teisingas, dabar šis festivalis sulaukia vis didesnio populiarumo. Savas Oktoberfest versijas rengia įvairūs Europos miestai, JAV. Šie turi savas tradicijas ir ritualus. O štai Miunchene kiekvienas festivalis pradedamas 12 patrankos šūvių, miesto meras atidaro pirmąją alaus statinę ir tikima, jei ji atsidaro lengvai, festivalis bus sėkmingas... Šiek tiek istorijos, veikiausiai pasotino žmogišką smalsumą ir protą. O dabar persikelkime į virtuvę ir pasistenkime sukelti Octoberfest dvasią lietuviškomis sąlygomis. Ne, alaus negamisime. Tačiau Octoberfest meniu ir be jo žadą tikrų gardėsių! Garsiausi Oktoberfest patiekalai:
  1. Vokiškos dešrelės su troškintais kopūstais. Šviežių vokiškų dešrelių, deja, gauti būtų sudėtinga, tačiau visą kitą kiekvienam lietuviui nesunkiai įgyvendinama... 
Kaip paruošti troškintus kopūstus rasite čia: /troskinti-kopustai 05565bt 2. Marinuoti viščiukai kepti tamsiame aluje. Įdomus derinys, verta pamėginti! Receptas: /vistu-sparneliai-kepti-aluje Red-Robins-Brew-Battered-Brats (pav.iš http://www.brandeating.com) 3. Bulviniai blynai "Rosti" su sviestu ir svogūnais. Iš tiesų tai gudriai pavadinti paprasčiausi lietuviški bulviniai blynai  Skiriasi jie nebent dydžiu (blynai neretai būna per visą keptuvę) ir pagardais (dabar paplitę juos gardinti špinatais). Lietuviškas variantas:  img_19191 (pav. iš http://therightrecipe.org) 4. Bavariški riestainiai (angl.- Bavarian Pretzels). Šie skanumynai nuo musiškių riestainių išsiskiria savo traškumu ir mažu kiekiu riebalų. Dažniausiai pagardinami druska, sezamo sėklomis. O štai lietuviškas variantas - varškės riestainiai - taip pat vertas dėmesio užkandis: /varskes-riestainiai pretzsm (pav. iš http://www.bennisonscakes.com/) 6. Juodojo miško tortas (vok. Schwarzwälder Kirschtorte). Tai tradiciškas Vokiškas tortas, kurio pavadinimas kilo iš vietovės, kurioje jis sukurtas ir paplitęs. Sudarytas jis iš trijų sluoksnių kakavinio biskvito, "sušlapinto" vyšnių sirupu, o tarp jų patogiai įsitaisiusios koncervuotos vyšnios ir plakta grietinėlė. Viršus taip pat puošiamas plaktos grietinėlės kremu ir šokolado drožlėmis. Šiek tiek paprastesnį šokoladinį tortą siūlo pasigaminti ir šefo receptai: /sokoladinis-tortas-3 img0588y pav. iš http://courecoulants.blogspot.com) Nesvarbu, kad mes ne Miunchene, o šiuometinis festivalis jau praėjo - visada galime surengti savąjį Oktoberfest tiesiog namie! Skanaus!