Kulinarijos pasaulyje: Ką turi žinoti kiekvienas grybautojas
Lietui vis dažniau barbenant į langą, galime pasidžiaugti tik tiek, kad grybų miškai tikrai nestokos. Tačiau prasidėjęs grybavimo sezonas gali duoti tiek pat naudos, kiek ir pridaryti rūpesčių. O jei dar į mišką pirmąkart išsiruošėte, be patarimų sunkiai apsieisite...
Taigi ką turėtų žinoti kiekvienas grybautojas?
- Grybaujant reiktų apsimauti ilgas kelnes, apsivilkti maikutę ilgomis rankovėmis, užsidėti kepurę ir ilgaaulius batus, tam kad apsisaugotumėte nuo erkių. Grįžus išpurtyti ir išsiskalbti visus mūvėtus rūbus.
- Geriausia grybauti anksti ryte, nes tuomet grybai būna kietesni.
- Tvarkyti grybus vos grįžus, kadangi grybai greitai kirmija.
- Negrybauti priemiesčiuose, pramoniniuose rajonuose, arti gatvių, kadangi grybai yra linkę kaupti sunkiuosius metalus.
- Grybų rasti sunkiau pelkėtuose miškuose, juodalksnynuose.
- Rinkite jaunus grybus, nes senuose gali būti susikaupę daug nuodingų junginių.
- Raudonikiai auga jaunuose mišriuose arba lapuočių miškuose. Kepurėlė – raudona ar orandžinė, o kotas – baltas (perlaužus tampa raudonas, vėliau – pilkai melsvas). Daugiausia auga vasaros gale.
- Baravykai auga nuo birželio iki spalio mėnesio. Didžiausia tikimybė rasti po Eglėmis, pušimis, beržais. Kepurės – nuo tamsiai rudos iki šviesiai rusvos. Kotas – storas, žemas, spalva - nuo pilkai žalios iki pilkai rusvos. Baravykų skyriamasis bruožas – porėta apačia, sudaryta iš mažyčių skylučių, tarsi kempinė.
- Geltonieji baravykai auga pušynuose. Kepurėlė – geltonai ruda, geltona, kotas – gelsvas, šviesiai rudas. Auga rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais.
- Voveraitės dažniausiai randamos spygliuočių miškuose, samanose po eglėmis ir pušymis. Kepurėlė ir kotelis sodrios geltonos spalvos.
- Ir žinoma, rinkite tik tuos grybus, kuriuose gerai pažįstate. Voveraites ir baravykus, įvertinę jų išvaizdos ypatybes, atpažinti nesunku. O štai jei dėl kitų grybų kyla abejonių, geriau jų nerinkite arba grybauti kartu veskites išmanantį bičiulį.