Kava - draugas ar priešas?
Kiek kavos puodelių išgeriate kasdien? Vieną? Du? O gal daugiau? Jei save priskiriate „daugiau“ kategorijai, veikiausiai karts nuo karto sąžinė pradeda neramiai spurdėti, sakydama „oj, kaip nesveika!“. Tačiau mitas tai, ar tikrovė? Kava – nuodas ar vaistas? Štai ką išsiaiškinti šiandien bando Šefas.
Į Europą kava atkeliavo, žinoma kaip vaistas daugeliui ligų gydyti. Tačiau su laiku, kavai tampant kasdienio gyvenimo dalimi, apie jos gydomąsias savybės buvo pamiršta... Tad kokios jos? Kokias sritis gerino ir vis dar tebegerina kava?
(Pav. iš Pinterest.com)
Visų pirmą – pagiriamasis žodis kofeinui. Didina kraujospūdį, stiprina širdies darbą, skatina medžiagų apykaitą, gerina kvėpavimą bei kraujotaką ir dar daug kitų gerų darbų daro šis šaunuolis. Tačiau, kaip ir su visais gerais dalykais, taip pat ir su kofeinu, reikalingas saikas. Tik maži kofeino kiekiai (1-2,5 a.š.) suteikia energijos ir budrumo. Po didesnių kiekių pradeda virpėti rankos daužytis, širdis, tampame irzlus. O visą tai tikrai neatneša nieko gero centrinei nervų sistemai... Nors kitą vertus, kavos poveikis kiekvienam žmogui skirtingas, mat jis priklauso nuo konkrečių kiekvieno žmogaus nervų sistemos bruožų.
(Pav. iš Pinterest.com)
Vargina migrena? Čia vėl gi pasitarnaus kofeinas. Pasirodo ši medžiaga išplečia tik širdies kraujagysles, tuo tarpu smegenų ir virškinimo sistemos - siaurina. Todėl gali būti puikus ginklas, ginantis nuo netikėtai užklupusių galvos skausmų...
(Pav. iš Pinterest.com)
Vitaminas PP. Jis irgi geras kavos draugas, o tiksliau kavai reguojant su karščiu, jo susidaro palyginti visai daug. Kam jis reikalingas? Padeda įvairių kūno darinių veiklai, virškinimui, nervų sistemai. O be jo - apsunkėję mąstymas,skrandžio, žarnyno, kepenų veikla. Tad jei nemėgstate nei rupios duonos, nei kepenų – išgerkite puodelį kavos ir vitaminu PP būsite apsirūpinę.
(Pav. iš Pinterest.com)
Sočiai pavalgius, norisi kavos? Maloniai prašom! Pasirodo kava nepaprastai gerina virškinimą – išgėrus jos maždaug po pusvalandžio skrandyje ir žarnyne prasideda tikra virškinimo sulčių audra. Tačiau naudingas šis virškinimo eleksyras tik jei neturima opų, skrandžio uždegimų.
O kas tuomet blogo?
(Pav. iš Pinterest.com)
Ne tokia gera naujiena apie kofeina - jam galite tapti priklausomi. Taip pat, jis gali sukelti nemiga, galvos skausmus. Kasdien geriama kava vargina kūną, ilgainiui oda įgauna gelsvą atspalvį.
(Pav. iš Pinterest.com)
Norėdamas patikrinti kas geriau: kava ar arbata, Švedijos karalius XVIII amžiuje padarė eksperimentą. Dviems, miriop nuteistiems, broliams, kiekvieną dieną iki jų gyvenimo pabaigos liepė gerti kavą ir arbatą. Vienam - vieną, antram – kitą. Ir ką Jūs manot? Spėjo ir pats karalius, ir visi eksperimentą prižiūrtėję gydytojai mirti ir tik tada šį pasaulį apleido broliai. Gėręs arbatą sulaukė 83, gėręs kavą pragyveno dviem metais ilgiau. O daugiau aiškinti tikriausiai ir nebūtina - gerai gerti kavą ar ne sprendžia kiekvienas sau.
(Pav. iš Pinterest.com)